Maiden Marine & Ruth Clarke Equestrian Round 2 Eventer Derby Times/Results

Sunday 6th June 2021

Click HERE to view the courses on www.crosscountryapp.com

No Name Horse Place SJ Faults XC Faults XC Time  Total Placing
Start Time 95cm Section A PINK COURSE
10:30 334 Claire Paisley Cassie 0 60 46.4 106.4
10:32 335 Victoria Baker Cantata 0 E E
10:34 336 Fiona Michaelides Skinflint 0 0 14.8 14.8
10:36 337 Francesca Weymouth Oscar 4th 4 0 0 4
10:38 338 Margaret Wright Imperial Dun 0 40 31.6 71.6
10:40 339 Lindsay Lowrie Ollie 5th 0 0 5.2 5.2
10:42 340 Amy Idle Carrick Lady 2nd 0 0 0 0
10:44 341 Sam Harrison Man Cub 0 E 38.8 38.8
10:46 342 Emily Willoughby George 4 EOC E
10:48 343 Sarah Hislop TJ 0 20 10 30
10:50 344 Aimee Bowen Deja Voodoo 3rd 4 0 0 4
10:52 345 Annie Davidson Carneddau Desert Rose 4 20 15.6 39.6
10:54 346 Johnny Hustler Merlin 6th 8 0 4 12
10:56 347 Jackie Hartley Monagor Tilly 4 0 (25) 29
10:58 348 Vic Gibson Jerry 1st 0 0 0 0
11:02 Course Change
85cm Section A ORANGE COURSE Place SJ Faults XC Faults XC Time (brackets = too fast) Total Placing
11:17 349 Victoria Baker, Clorogue Ridge 0 60 31.2 91.2
11:30 728 Zabrina Thomson RENPAARD CENTRUM R 0 0 0 (4.03) 0
11:32 729 Steve Hartley Chris 0 0 4.4 4.4
11:34 730 Tara Kane Annaveigh Vahey 0 0 (8) 8
11:36 731 Joanna Coulthard Matilda 0 0 (9) 9
11:38 732 Janet Mccleary Xanita H 6th 0 0 0 (4.06) 0
11:40 733 Janette Irving Reflex 0 0 5.2 5.2
11:42 734 Elaine Allan Graigue Palman 5th 0 0 0 (4.07) 0
11:44 735 Alice Spence Princess cherry 4th 0 0 0 (4.08) 0
11:46 736 Kerry Graham Rollux 0 20 0 20
11:48 737 Kiki Blood Luscious lily 0 0 2.4 2.4
11:50 738 Lucy Booth Cherry 8 0 0 8
11:52 739 Andrea Bateson Jay 0 0 0 (4.02) 0
11:54 740 Holly Kirk Daenerys targaryen 0 EOC E
11:56 741 Kim Burns Joey 12 R R
11:58 742 Gemma Harris Versachi Couture 1st 0 0 0 (4.11) 0
12:00 743 Ceri Hannay-Williams Freya 3rd 0 0 0 (4.09) 0
12:02 744 Sarah Hislop Master McGregor 2nd 0 0 0 (4.10) 0
12:04 745 Fern Anderson Boots 0 0 (9) 9
12.08 746 Victoria Baker Homewardbound II 8 EOC E
85cm Section B ORANGE COURSE
12:06 SJ Course Walk for 85cm, x ctry can be walked at any time Place SJ Faults XC Faults XC Time  Total Placing
12:20 783 Tyler-Skye Hilton Royal Flynn 0 E E
12:22 784 Tara Kane Lizzie 4TH 0 0 (1) 1
12:24 785 Anna Woodhead Bellissimo 8 0 0 (4.09) 8
12:26 786 Vicki Goddard Rocket 4 0 0.8 4.8
12:28 787 Jo Beattie Ludo 8 20 14.8 42.8
12:30 788 Kate Griffiths Black Trench Lady 0 0 (9) 9
12:32 789 Milly Maxwell Ebony Lad 8 20 10.8 38.8
12:34 790 Moira Forster Herbie 3RD 0 0 0 (4.05) 0
12:36 791 Hollie Wilkinson Ballindullagh Mia 8 0 (4) 12
12:38 792 Carly Boak KILMOYLAN BERTIE 20 E E
12:40 793 Rachel Woods Ballynoe Royal Imp n/s N/S
12:42 794 Sarah Hobbs Charlie 4 HC HC
12:44 795 Anna Mackay Gino 2ND 0 0 0(4.08) 0
12:46 796 Katie Mills Elegant lady 5TH 0 0 3.6 3.6
12:48 797 Rebecca Jago Rowesbrook Indiana 4 0 1.2 5.2
12:50 798 Abbie Tinning Misty Moo 6TH 4 0 0(4.05) 4
12:52 799 Helen Dodd Roo 1ST 0 0 0(4.10) 0
12:54 800 Sam Liptrott Wrdeg Major Gibby 4 0 0(3.59) 4
12:56 Course Change
75/80cm Section A PURPLE COURSE
13:26 Place SJ Faults XC Jump XC Time total
13:29 806 Krista Ainslie Just Reiver 16 40 5.2 61.2
13:32 814 Chloe Sinclair Hero 0 0 (32) 32
13:35 815 Amy Auld Qwinty DV Z 3RD 0 0 8.4 8.4
13:38 817 Margaret Wright Kyle Boy 12 0 6.4 18.4
13:41 821 Holly Hudson Gunna be Victorious 5TH 4 0 7.2 11.2
13:44 825 Carolyn Fisher Waste of Time 2ND 8 0 0.4 8.4
13:47 826 Gabby Saysell Harvey 4 E E
13:50 827 Natalie Wilson Carnells Risky Cruisader 1ST 0 0 2.4 2.4
13:53 828 Emma Lace Axel 0 0 23.6 23.6
13:56 829 Myla Postlethwaite-Todd Strawberry 4 60 26.4 90.4
13:59 830 Imogen Barr Colaim Star 4TH 4 0 7.2 11.2
14:02 831 Maddie Matthews pipers melody 0 E E
14:05 832 Sheree Baxter Halals Shadow N/S N/S
14:08 833 Lucy Henderson Jed 20 20 2 42
14:11 834 Amelia Mitchell-Hunter miss cookie crumble 0 20 31.2 51.2
14:14 835 Honor Scott Cruise E E
14:17 836 Robyn Allen Bruckless Helen 0 20 1.6 21.6
14:20 837 Emily Willoughby Louie W/D W/D
14:23 838 Helen Robinson Colehill 6TH 0 0 14.4 14.4
805 Victoria Baker KINAMARA CLONES W/D W/D
75/80cm Section B YELLOW COURSE
14:26 SJ Course Walk for 75/80cm, x ctry can be walked at any time Place SJ Faults XC Faults XC Time 

(Brackets = too fast)

Total Placing
14:40 839 Margaret Wright Kincon Lower Boy 4 0 5.6 9.6
14:43 840 Amy Auld Studio Star 2nd 0 0 4.8 4.8
14:46 841 Kelsey Hudson Motobower tom 6th 0 0 6.4 6.4
14:49 842 Andrew Hewitt Cullinan Rock 4 E E
14:52 843 Barbara Richmond Escape To The West 1st 0 0 0 0
14:55 844 Niamh Winder Chorus 8 40 20.4 68.4
14:58 845 Emily Arter Castleview Oscar 4 0 6.8 10.8
15:01 846 Kathryn Woolgar Bob 0 R R
15:04 847 Mark McKean Achaidh Bui Star 0 E E
15:07 848 Natalie Chandler Littlefield Silveroo 0 40 65.2 105.2
15:10 849 Laura Penman Golden Eclipse E 80 E
15:13 850 Sarah Fraser DJ Neigh 0 40 64 104
15:16 886 Lauren Fell Samerskite-Y 8 60 23.6 72.6
15:19 887 Fiona Lloyd Ridgehill Elfin =3rd 0 0 6 6
15:22 888 Judith Rickerby Carnsdale Banner Man 5th 0 0 (6) 6
15:25 889 Mia Hedley It’s a puzzle 0 40 5.2 45.2
15:28 892 Lara Pallister Sannanvalley Harmony 0 40 0 40
15:31 893 Rod Kellet Gella 4 0 2.4 6.4
15:34 890 Shirley Sadler RJT Tilly Long stockings =3rd 0 0 6 6
15:37 891 Jeanett Alberti Spartas Maxima 0 20 21.6 41.6

Menu